Kümesim ve Kuşlarım
Özel Resimler
Sizin Kuşlarınız
Sahiplendirilecek
Kanaryalar

Irklar ve cinsler
Kuş Sesleri
Beslenme
Üretim
Hastalıklar
Yarışma bilgileri
Makaleler
Sıkça sorulan sorular
İlanlar
Linkler
İletişim
Anasayfa

gerçek ötüm harikası harz oldugu halde malinua türkiyede çok yaygın.sorun türkiyede gerçek roller çok az roller diye satılanlar melezleşmiş görüntü roller ötüm birşeye benzemiyor. melodi yok.gerçek rolleri melezleştirmemek için neler yapmalıyız.SELAMLAR CELAL GÖRGÜL

Öncelikle şunu belirtmeliyim sözlerinizde çok haklısınız. Ülkemizde kuşçuluk kanarya yetiştiriciliği tamamen amatör ce ve para kazanmak arzusu ile gerçekleştirilen bir olay. Bütçesi kısıtlı insanların bir ırk konusunda uzmanlaşması gerçekten zor. Ayrıca biliyosunuz ki Türkiyede en önemli kriter kuşun kendi kimliğinde ötmesi değil bülbüllü ötmesi ve ya sadece bülbül ötmesidir. Ötücü kuşlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus kuşu diğer ortamlardan tecrit ederek ötmesini istediğiniz nağmelerde doğuştan itibaren yetiştirmektir. ve bu olay her tür değişiminde tekrarlanmalıdır ve tecrit asla bozulmamaldır. Bu işlem takdir edeceğiniz gibi zor ve süreklilik gerektiren bir iş. çalışmalardan sonuç almak ise 1-2 nesil sonra mümkün olabilmektedir. Amerikadan Almanyadan ve diğer ülkelerden getirteceğiniz en güzel ötümlü kuşlar bile eğer bu tecrit ortamını sağlamadığınız takdirde tüy değişim dönemi sonunda aldıkları nağmelerden kaybedeceklerdir. bu işlem bir kaç sene devam ettiği takdirde diğer yanyana bulundukları kanryalardan öğrendikleri doğal kanaryasesi asıl ağırlığı oluşturacaktır. Yukarda saydığım sebeplere sizde bir çok çevre faktöründen ekleme yapabilirsiniz. Madem bu kadar zevkle dinlemeyi seviyorsunuz harzları size tavsiyem bu işe el atın ve ve ilk olun Türkiyede..Ve kanaryacılığa sizinde güzel bir katkınız olsun NOT: Bu soruyu soran arkadaşa ve benim cevabıma muhalif bir cevap geldi..Cevabımda rollerleri malinulardan üstün tuttuğum kanatine varmış...ki öyle değil.. (Ayrım yapmadığım için ötücü kuşlar deyimini özellikle kullandım) onun yazısınıda aşağıda yayınlıyorum. Merak ediyorum Celal görgül beyefendi malinuaların ötücülüğü hakkında neler biliyor?Uzun bir süre harz besledikten sonra malinuanın su vuruculuğu özelliğini maalesef çok geç dinlediğimi farkettim.Türkiyede malinuacılığın da ticari amaçla kullanıldığını,kolay üremesi nedeniyle bilinçsiz çoğaltıldığını söylemek daha doğru olurdu.Ayrıca sizden herhangi bir ötücünün birbirine olan ötüş üstünlüğünü kabul etmemenizi beklerdim.Sayın hocam,celal görgül beyefendiye ötüş üstünlüklerini değerlendirebilmek için waterslagerleri ispanyol timbradoları yeniden gözden geçirmesini tavsiye etmeniz o beyefendinin kendisini bu konuda daha bilgili ve bilinçli olmasını sağlayacağını umuyorum.Başarılar..

Sonraki 5 Soru
- tahta kafesin bit yapıp yapmadıgını soruyorum yaparsa önlemı nedır?
- kanaryalara renk vermesi için kullanılan quikon marka bir ilaç var fakat nasıl ve ne sıklıkta kullanılacağı hakkında fikrim yok bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkür ederim.
- bir erkek iki dişi kanarya yı eşe atacağım.ilk yuvadan yavrular çıkıp dişi tekrar yumurtaya yattığı zaman erkek kanarya yavrulara bakmaya başlar bu arada ikinci dişi kanaryayı yavrularla birlikte farklı bir kafese eşleştirmek için atmam doğru olur mu?
- merhabalar benim gloster bir dişi kanaryam var. sol ayağında bir şişlik oluştu ve daha sonra sol parmağı kuruyarak düştü. şişlik hala var ama kanarya hasta değil acaba ayağının tamamında ve parmaklarında devam edebilecek bir problem varmıdır.teşekkürler.
- ayagında her marka olan kanarya cinsmidir

Liste başına dön
Eposta adresinizide yazarsanız sorularınız cevaplanacaktır.
Eposta Adresiniz