Kümesim ve Kuşlarım
Özel Resimler
Sizin Kuşlarınız
Sahiplendirilecek
Kanaryalar

Irklar ve cinsler
Kuş Sesleri
Beslenme
Üretim
Hastalıklar
Yarışma bilgileri
Makaleler
Sıkça sorulan sorular
İlanlar
Linkler
İletişim
Anasayfa

Kanaryanın tarihçesi nedir?

Kanaryaların anavatanı atlas okyanusunda bulunan Canary ismi ile anılan adalar topluluğu olarak bilinsede ilk keşfedildikleri yer yine bu adalara yakın olan köpek adası diye anılan bir adadır. Daha sonra Canary adalarına getirilmişlerdir. Bu adalar 1402 yılında jean de bethancourt adlı denizci tarafından ele geçirilmiş ve bu adalardan getirdiği kuşları kral Charles VI armağan etmiştir. Daha sonraları yani yaklaşık 100 yıl sonra isviçreli doğacı Conzad Gesner kitabında kanaryaların İngiltere'de tanınmış olduğunu ama çok pahalı oldukları için sadece zenginlerin evlerinde olduklarını yazar. Doğacı Olina'ya göre 1622 yılında Canary adalarına çıkan ispanyollar tarafından yakalanarak gemilere yüklenen kanaryalar avrupaya taşınırken italya açıklarında batan gemiden elbe adasına ve İtalya kıyılarına yayılarak zamanla üreyip çoğalmışlardır.Buralarda yakalanan ve Afrika'dan getirilen kanaryalar kafes hayatına alıştırılmışlardır. İlk önceleri zenginlerin kuşhanelerinde bakılan kanaryalar daha sonraları halk tarafındanda bakılmaya başlanılmıştır.

17. yüzyıldan itibaren İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya'da profesyonel anlamda yetiştiriciğe başlanılmıştır. Harz'da, Bavyera'da, Saksonya'da yetiştirme çiftlikleri açılmıştır.Bu çiftliklerde yeni ırklar yetiştirilmiş ve kanarya sevenlerin beğenisine sunulmuştur.

Almanya'da 1600 tarihinde Nünberg'ten ötücü kuşlar ihraç edilmiştir. Bu ihracatla 1700 yıllarına doğru da kanaryaların ötüşüne önem verilmeye başlanmıştır.

Kafeslerde beslediğimiz kanaryalar yabani kanaryalara benzemezler. Yabaniler daha küçük ve ince yapılıdırlar. Kafes kanaryaları besinler ve yetiştiriciler sayesinde irileşmiş ve sarı, beyaz renkler almışlardır.

Sonraki 5 Soru
- Yabani kanarya cinsleri nelerdir?
- Kanarya kafesinde ne tür özellikler aranmalıdır?
- Kanarya tüneklerinde aranan özellikler nelerdir?
- Yemliklerde aranan özellikler nelerdir?
- Suluklarda aranan özellikler nelerdir?

Liste başına dön
Eposta adresinizide yazarsanız sorularınız cevaplanacaktır.
Eposta Adresiniz